Relacja z MTS 2012

56 sesji w 2 dni to nie mała gratka dla pasjonatów nowych technologii, bo czym w zasadzie był tegoroczny Microsoft Technology Summit 2012? Spotkaniem zwolenników technologii Microsoft, miejscem dyskusji z ekspertami, masą seminariów prowadzonych głównie przez MVP jako sesje techniczne, podczas których prelegenci chętnie dzielili się swoją wiedzą, możliwością spędzenia czasu w świetnym towarzystwie, czy możliwością poznania najnowszych rozwiązań IT na świecie? W tym artykule postaram się odpowiedzieć choćby po części na te i inne pytania, ale MTS to z pewnością największa konferencja technologiczna w Polsce!

Godzina ~9 rano 29 października, tłumy zwolenników oprogramowania Microsoft zmierzały pospiesznie do głównego wejścia Centrum EXPO XXI, gdyż już o 9:30 zaczyna się pierwsza generalna sesja, podczas której eksperci Microsoft oraz przedstawiciel Partnera Technologicznego – firmy Nokia – przedstawią kierunek, w którym będzie podążać IT przez najbliższe lata.

Rejestracja przebiegała bardzo sprawnie, gdyż większość uczestników posiadała już przesłane wcześniej imienne identyfikatory, które hostessy w pomarańczowych koszulkach skanowały każdorazowo przy wejściu i wyjściu. Na każdego uczestnika czekał także specjalnie przygotowany plecak z logo MTS wypełniony przeróżnymi materiałami reklamowymi i posiadający także przegrodę dedykowaną na laptopa - to miła niespodzianka. Wszyscy otrzymaliśmy również smycz z książeczką zawierająca pełny rozkład wszystkich sesji wraz z mapką sal, w których te sesje będą prowadzone. Nie zabrakło także informacji o miejscach cateringowych, czy partnerach, którymi głownie byli: jako partner złoty - Veeam, a jako partner technologiczny - Nokia. Na smyczce można było także zawiesić swój identyfikator, co bardzo przypadło mi do gustu, ponieważ w łatwy sposób podczas licznych kontaktów mogliśmy od razu widzieć z kim rozmawiamy. Kolejnym dobrym pomysłem na tej konferencji było wyróżnienie prelegentów i ekspertów, a uzyskano to w bardzo prosty, ale jakże skuteczny sposób. Prelegenci bowiem nosili niebieski T-shirty z białym napisem Prelegent, a eksperci T-shirty w kolorze żółtym.

Wybiła 9:30 i sala A, w której miała odbyć się sesja generalna była pełna niemal po brzegi. Atmosfera była świetna, wszyscy skupieni i żądni wiedzy czekali na przywitanie i dawkę potężnej ilości informacji. Później kolejne sesje, przerwy kawowe, znów sesje, lunch itd., aż do 18. Organizator zaplanował nieformalną cześć wieczorną w godzinach 18-22, podczas której mieliśmy sporo czasu na poznanie się z uczestnikami MTS i dyskusje do białego rana (poza Centrum EXPO XXI).

Dzień drugi także był bardzo intensywny, ponieważ wraz z zespołem Magazyn-IT starałem się uczestniczyć w możliwie największej liczbie sesji jednak wybór nie był łatwy, gdyż wiele interesujących sesji w ciągu dwóch dni odbywało się w tym samym czasie. Nie sposób zobaczyć wszystkiego, a co dopiero przyswoić tak potężną dawkę wiedzy. Oczywiście podczas sesji generalnych, które odbywały się na największej z hali A nie toczyły się równolegle inne sesje.

A co poza sesjami? Na stoisku Nokii można było pobawić się wszystkimi modelami telefonów z serii Lumia i wypróbować nowy interfejs graficzny nazywany wcześniej jako Metro, który finalnie otrzymał nazwę Modern UI (Modern User Interface). Tuż obok mieścił się box z przeróżnymi tabletami i laptopami, które dzielnie napędzał Windows 8. Nieopodal znajdowało się stoisko wydawnictwa Promise, które w tych dniach oferowało w naprawdę niskich cenach oficjalne podręczniki do autoryzowanych szkoleń Microsoft. Promise sprawił nam wszystkim miłą niespodziankę, a mianowicie można było zabrać zupełnie za darmo kilka ciekawych pozycji tego wydawnictwa. Ja osobiście wziąłem oficjalny podręcznik: Konfigurowanie klientów systemu Windows Vista. Choć system ten nie jest już najnowszy to jednak warto posiadać taką książkę w swojej bibliotece, gdyż sporo czynności konfiguracyjnych jest podobna do systemu Windows 7, który do niedawna był najnowszym systemem klienckim Microsoft.

Na stoisku Veeam można było po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymać firmową smycz zawierającą 8GB PenDrive z darmowym oprogramowaniem: FREE Veeam ONE – monitorowanie oraz raportowanie dla VMware i Hyper-V, FREE VeeamZIP - backup dla VMware i Hyper-V oraz w wersji PDF profil firmy Veeam. Ale to nie wszystko! Na dodatek każdy mógł wziąć udział w losowaniu nagrody głównej, którą była gitara elektryczna!

W kolejnych wpisach Magazyn-IT możecie spodziewać się naprawdę ciekawych relacji foto oraz wywiadów video, w których brali udział:

  • Tomasz Wiśniewski – Microsoft Developer Evangelist – rozmowa o Windows 8 i programowaniu na tą platformę
  • Vitaly Sukhovsky - Dyrektor Regionalny Veeam w obszarze Emerging Markets – rozmowa o backup, replikacji i zarządzaniu w wirtualizacji poprzez rozwiązania Veeam
  • Marek Pyka - Dyrektor Generalny ITC-Partners Sp. z o.o., Kamil Skalski - Dyrektor ds. szkoleń i technologii ITC-Partners Sp. z o.o. – rozmowa o przyszłości wirtualizacji i możliwości zarządzania usługami, tak aby optymalizować koszty i zagwarantować wysoką dostępność usług
  • Marcin Szeliga - konsultant, Łukasz Grala Architect Data Platform and Business Intelligence Solutions – o SQL jako sposobie połączenia pasji ze sposobem na życie - pracą
  • Mariusz Kędziora – Microsoft Technical Evangelist - rozmowa o Windows Server 2012

Czy MTS 2012 to wielka premiera rewolucyjnego Windows 8? Czy to pokaz nowych możliwości Windows 2012, czy też próba zachęcenia programistów środowiskiem aplikacji mobilnych na Modern UI? Wg mnie dla każdego coś dobrego, bo o wszystkim była mowa i to nie w formie papki marketingowej i nudnych slajdów, ale konkretnych, rzeczowych sesji popartymi realnymi demami, które pobudzały twórczą wyobraźnię i sprawiały, że w żyłach zaczęła szybciej płynąć krew, a w umyśle pojawiały się świeże pomysły, które zostały mocno katalizowane przez bodźce dochodzące ze zmysłów wzroku i słuchu.

Dla mnie to niezapomniane 2 dni z mnóstwem orzeźwiających sesji i twórczych przekazów prelegentów i porad ekspertów. To tylko 2 dni i aż 2 dni, bo przy tak intensywnym przekazie nie sposób było myśleć o niczym innym jak o świeżości w technologii nie tylko na kolejny rok, ale myślę, że na kolejny cykl w zegarze technologii, który obecnie szacuję na 2-3 lata.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii foto z MTS 2012 i Galerii wideo MTS 2012